• شماره پشتیبانی : 09196622379
 • کرونا و بحران آن

  همچنان که اخبار کرونا به گوش همه افراد رسیده است اما اتفاق های دیگری هم در پس این ماجرای بیماری در حال رخ دادن است.

  با توجه به آمار تلفات این بیماری در ایران، متاسانه کشورمان پرخطر ترین منطقه خاورمیانه از نظر مرگ و میر ویروس کرونا شناخته شده است به همین دلیل اکثر کشور هایس همسایه مراودات زمینی و هوایی خود را تا اطلاع ثانوی با ایران ممنوع نموده اند. این مسله پس از تحریم آمریکا علیه ایران و تصمیمات FATF ضربه بزرگی به اقتصاد به چالش کشیده شده ایران وارد نموده است.

  گسترش ویروس کرونا و نامشخص بودن آمارها موجب نگرانی بسیار زیاد هموطنان ایرانی شده است.

  دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت وقت ایران، روز شنبه 1398/12/05 خبر از مبتلا شدن 47 نفر به این ویروس و تعداد 12نفر فوت را اعلام نموده اند.

  رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت فوت شدگان را 12 نفر و مبتلایان را 64 نفر اعلام نموده اند.

  نماینده قم آقای امیرآبادی فراهانی، فوت روزانه 10نفر در قم را گزارش نموده اند که در خواست قرنطینه شهر را هم نموده اند.

  گزارش های مختلف از سوی مسئولین جو حرج و مرج را حاکم نموده که امکان استناد به آنها را دشوارتر میکند.

  اگر گزارشات وزیر بهداشت رو بپذیریم ایران بعد از چین دومن کشور حهان است که بیشترین مرگ و میر را توسط ویروس کرونا تا کنون داشته است. این درحالی است که مرکز انتشار ویروس کرونا شهر مذهبی قم شناخته شده است.

  پیرو بسته شدن اکثر مرزهای زمین و هوایی ایران با کشورهای همسایه سخنگوی گمرک ایران اعلام داشته در بخش مسافربری بر اساس بخش نامه کشور عراق تا 15روز از پذیرفتن مسافران ایرانی جلوگیری به عمل خواهد امد اما در زمینه باری در مرز مهران مشکلی وجود نخواهد داست و نقل و انتقالات باری از روز دوشنبه بدون مورد میباشد البته سخنی از دائمی یا موقتی بودن این گشایش وجود ندارد.

  در رابطه با مرز ترکیه نیز کیه مجوز های باری و مسافری به صورت کامل لغو شده اند.

  البته با کسب رضابت آنکارا، مسافران پایانه مرزی دوطرف، مجوز خروج از پانه های مرزی را دریافت نموده اند.

  و همچنین رانندگان کامیون و ترانزیت با تابعیت غیر ایرانی که قصد ورود به ترکیه از مرز ایران دارند نیز مجوز تردد خواهند گرفت اما این مجوز شامل حال رانندگان ایرانی نخواهد بود.

  با توجه به تحریم های اخیر، ایران برای گذران امور توصیه به صادرات غیرنتی داشته که با شیوع این بیماری و بسته شدن مرزهای مسافری و باری این مسله غیر ممکن خواهد بود که میتواند تاثیر به سزایی در امور اقتصادی مملکت داشته باشد.

   در مقابل، وزیر کشور ترکیه اعلام نموده که این ممانعت ورود از ایران به کشور ترکیه، به دلیل تدابیر امنیتی برای حظ سلامت شهروندان خود میباشد که التبه این امر از مطالبات مردمی در کشور ترکیه میباشد.

  همچنین با در نظر داشتن بسته شدن مرز نخجوان، ترکیه نه تنها مرزهای ایران را بسته است بلکه ارتباط با سایر کشورها را نیز برای حفظ شهروندان خود ، کاهش داده است. به علاوه سامانه گمرکی آنکار نیز قطع شده است که مسئولین گمرک در تلاش برای برقراری اتصال و رساندن کامیونت ها به مقصد میباشند.

  در این مورد سخنگوی گمرک ایران ازعان داشتاه که در مرز بازرگان مسافرانی وجود داشته اند که پس از جابجایی این مسافران، عبور و مرور محدود شده است.

  این مقام مسئول بسته شدن مرز ترکمنستان را مربوط به سایر مطالبات این کشور دانسته که از ماه ها قبل بسته شده بوده و ارتباطی با شیوع ویروس کرونا نداسته است.

  همچنین از گوشه و کنار شنیده میشود که افغانستان نیز از ورود تبعه های ایرانی به کشور خود ممانعت بهعمل می آورد که این موضوع به طور رسمی اعلان نگردیده است. البته برخی خبرگزاری ها وجود چند مورد مشکوک را در هرات گزارش نموده اند که محدودیت ورود و خروج از مرز ایران با عراق به نفع شهوندان شرق کشور میباشد.

  از طرفی هم گزارش شده علاوه بر مرز مهران، مرز شلمچه و چذابه باز بوده و مرز تمرچین به دلیل برف و باران و کولاک غیر قابل تردد میباشد می در حال بازگشایی قرار گرفته است.